mapa strony   |

Spotkania z atronomią.


 

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie Gimnazjum wzięli udział w cyklu wykładów popularnonaukowych, zorganizowanych przez członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.


Multimedialna prezentacja pod tytułem „Spotkania z astronomią” zaprezentowana została w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prelekcja została poprowadzona przez byłego dyrektora Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach pana Aleksandra Trębacza. Autor wykładów, ukazuje zagadnienia związane z budową galaktyk, układów planetarnych oraz wpływem słońca na ziemskie formy życia.


Opracowany materiał przybliża w atrakcyjny i jednocześnie przystępny sposób zjawiska, których nie możemy dostrzec gołym okiem, pomimo że dzieją się nad naszymi głowami. Udział w zajęciach pozwala uczniom lepiej zrozumieć prawa przyrody oraz mechanizmy działające zarówno w skali kosmicznej jak i ziemskiej. Dodatkową atrakcją była możliwość zapoznania się z materiałami dokumentalnymi z wyprawy do Peru gdzie obserwowano pełne zaćmienie słońca. Niestety z uwagi na duże zachmurzenie utrzymujące się w tym dniu nie mogliśmy skorzystać z możliwości obserwacji nieba przy użyciu sprowadzonego na tą okazję teleskopu.


Chłopcy ze Schroniska po raz pierwszy mogli wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniu kulturalno-oświatowym, stanowiącym zachętę do aktywnego i świadomego zdobywania wiedzy. Była to jednocześnie doskonała okazja do wynagrodzenia wychowanków za ich właściwą postawę i wyróżniające zachowanie.

 

Polecamy ten sposób promowania wiedzy nauczycielom szkół. Mając jednocześnie nadzieję, że ta forma zajęć wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalno-oświatowych, w jakich uczestniczą wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Dominowie.