mapa strony   |

„Czas Nas uczy pogody”- pokaz Kroniki multimedialnej Schroniska a.d.2011/12


Ze wszystkich środków wyrazu fotografia jest tą, która utrwala na zawsze ściśle określony i ulotny moment. Robiąc zdjęcia mamy do czynienia z rzeczami, które nieustannie znikają, a kiedy znikną, nie ma na ziemi takiego mechanizmu, który sprawiłby, że powrócą. Nie możemy wywołać i wydrukować pamięci. Pisarz ma czas na refleksję. Może zaakceptować coś i odrzucić, zaakceptować ponownie i przed powierzeniem swoich myśli kartce papieru jest w stanie powiązać kilka istotnych elementów razem. Ale kiedy robimy zdjęcie to, co zniknęło, przepadło na zawsze. Przez 411 dni 2011 i 2012 roku moim zadaniem było postrzegać rzeczywistość i niemal jednocześnie zapisywać ją w  szkicowniku, którym jest aparat.

Zrobione w ten sposób zdjęcia stały się obrazami, które zapisały emocje i ulotne momenty. Robione niespodziewanie ukazują naturalność, sukcesy i przegrane, uśmiechy i chwile refleksji, które gościły na Naszych twarzach.

Pokaz kroniki multimedialnej schroniska, który odbył się w lipcu 2012 roku pozwolił wrócić w myślach do chwil, które już minęły. Czas mija, pozostały wspomnienia, o zdarzeniach, o emocjach o ludziach, których już nie ma w murach Dominowa. Kronika multimedialna jest sposobem zatrzymania czasu - daje możliwość utrwalenia emocji, które powstają pod wpływem wyjątkowej chwili.

Oglądanie galerii chwil, które udało  się złapać w obiektywie zaprosiło zgromadzonych do świata wspomnień. Przeżyliśmy jeszcze raz kalejdoskop zdarzeń, które tworzyliśmy przez minione 400 dni: rywalizacje sportowe, ciekawi goście, zmagania z teatrem czy wycieczki do ciekawych miejsc, a to wszystko z nieletnimi w rolach głównych. Prezentacje urozmaiciły dodatkowo klipy video do podkładów muzycznych wykonawców takich jako Grażyna Łobaszewska, Seweryn Krajewski czy Eldo, które tworzyły niepowtarzalny klimat podczas oglądania kadrów z przeszłości. I jak wybrzmiało w jednym z pokazów: ”Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody, zaplącze drogi, pomyli prawdy, nim zboże oddzieli od trawy. Bronisz się, siejesz wiatr, myślisz jestem tak młody, czas nas uczy pogody, tak od lat, tak od lat”. 

Tymczasem nadchodzi nowy rok szkolny, pora rozpocząć nową edycje Kroniki , by móc zapisać zdjęciami kolejne karty w historii Naszego Schroniska….