mapa strony   |

Aktualności 2011/12


"Czas Nas uczy pogody"- pokaz Kroniki multimedialnej Schroniska a.d.2011/12                                

Ze wszystkich środków wyrazu fotografia jest tą, która utrwala na zawsze ściśle określony i ulotny moment. Robiąc zdjęcia mamy do czynienia z rzeczami, które nieustannie znikają, a kiedy znikną, nie ma na ziemi takiego mechanizmu, który sprawiłby, że powrócą. Nie możemy wywołać i wydrukować pamięci. Pisarz ma czas na refleksję. Może zaakceptować coś i odrzucić, zaakceptować ponownie i przed powierzeniem swoich myśli kartce papieru jest w stanie powiązać kilka istotnych elementów razem.


Więc ej informacji...


Projekt "No to patrz..." odsłona druga - "Dolar"                                

"No to patrz" to projekt już znany, realizowany w naszym Schronisku od kwietnia 2012 roku. Obejmuje cykl spotkań z ludźmi posiadającymi i realizującymi swoje pasje. Naczelną ideą projektu jest zintegrowanie placówki ze środowiskiem lokalnym, na bazie prowadzonych oddziaływań wychowawczych. Naczelnym celem wychowawczym jest uświadomienie nieletnim możliwości osiągnięcia sukcesu dzięki wytrwalej pracy, posiadaniu i realizacji swojej pasji, pokazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego, poznawanie przez nieletnich własnego potencjału, uzdolnień.


Więc ej informacji...


Wakacyjny Chill & Grill                                

Tegoroczne wakacje upłynęły nam pod hasłem bardzo różnorodnych zajęć. Odbyły się liczne zawody i turnieje sportowe. Podczas gdy na ekranach naszych telewizorów sportowcy rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych letniej olimpiady w Londynie, w naszych murach nieletni zwyciężali niemal w każdej możliwej do przeprowadzenia w naszej placówce dyscyplinie, od armwrestlingu przez kometkę, konkurencje siłowe po pchniecie kulą.


 

Więc ej informacji...


Świnki - reaktywacja                                

Pomysł ponownego sięgnięcia po przepis na świnki zrodził się w ramach spotkań grupy biblioterapeutycznej. Wyklarował się z chęci sprawienia jej uczestnikom niespodzianki w postaci własnoręcznie wykonanych upominków. Spośród wielu pomysłów jakie przyszły nam do głowy zwyciężyły, znane nam już ciasteczka w kształcie świnek.


 

 

Więc ej informacji...


Wycieczka rowerowa Kazimierz Dolny - Dominów.                                

Trasa wycieczki (czerwonym szlakiem): Kazimierz Dolny - Skowieszynek - Rąblów - Kębło - Wąwolnica - Nałęczów - Wojciechów - Radawiec - Dominów. Po przybyciu do Kazimierza rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknie położonego miasta. W trakcie spaceru do ruin średniowiecznego zamku wych. Waldemar Waśkowicz opowiadał historię miasta.


 

 

Więc ej informacji...


Świnki - nowe formy wspólnej pracy i zabawy..                                

W poszukiwaniu nowych, dotąd nieznanych nam form wspólnej pracy i zabawy, sięgnęliśmy po przepis na bułeczki "Świnki". Zważywszy na fakt, że była to nasza pierwsza przygoda kulinarna, z lekkim niepokojem i nieśmiałością wyposażeni w niezbędne produkty i narzędzia kuchenne przystąpiliśmy do wypieków.


 

 

Więc ej informacji...


Dzień deskorolki na Dominów rail.                                

Każdy pretekst by rozwijać swoje zainteresowania jest dobry. 21 czerwca obchodzony jest światowy Dzień Deskorolki. W wielu miastach w Polsce ten dzień upływa pod znakiem "zajawkowiczów" na deskorolkach. Podobnie jest w Lublinie, podobnie było 20 czerwca w naszym Schronisku.         


 

 

Więc ej informacji...


Dzień Matki.                                

Dzień Matki jest obchodzony na świecie w różnych dniach.
8 Marzec: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Słowenia, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia
-W drugą niedziela maja ( w tym roku 2 niedziela maja wypadała 12 maja) min. w: Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Kolumbii, Danii, Niemczech , Hong Kongu, Włoszech, Japonii, Holandii, Nowej Zelandii, Peru, Filipinach, Singapurze, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanie, Turcji, Stanach Zjednoczonych.


 

Więc ej informacji...


1st FLOOR na bis.                                

Ciekawych ludzi spotkać można wszędzie. Wbrew stereotypom, z niemal każdej sytuacji w jakiej znajdziemy się w życiu wynieść można cos pozytywnego, wartościowego, coś co pochłonie naszą uwagę, ukierunkuje nasze dalsze działania. Dowodem na to jest deskorolka. W ramach projektu promującego poznawanie ludzi z pasją w nasze mury w kwietniu 2012 roku zawitało 1st Floor.


 

 

Więc ej informacji...


Zajęcia dodatkowe wspierające rozwój aktywności twórczej uczniów.                                

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Geniusz Leonardo" organizowanym przez ZP Studzieniec i zajęli I miejsce (Daniel Marzoch). Tytuł pracy: Katapulta., wyróżnienie za Wieżę oblężniczą wg Leonardo.


 

 

Więc ej informacji...


Zakończenie roku szkolnego.                                

Dnia 29 czerwca 2012 zakończyliśmy rok szkolny 2011/12. O godz.10.00 w sali gimnastycznej Pan Dyrektor Szkół oficjalnie rozpoczął spotkanie, witając serdecznie Dyrektora Schroniska, Kierownika Warsztatów Szkolnych, przybyłych uczniów i nauczycieli naszej szkoły.               


 

 

Więc ej informacji...


Spotkania z astronomią.                                

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie Gimnazjum wzięli udział w cyklu wykładów popularnonaukowych, zorganizowanych przez członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.               
 

 

Więc ej informacji...


"Bractwo Grodów Czerwieńskich" - grupa rekonstrukcyjna w Dominowie.                              

W czerwcu na terenie naszego schroniska odbył się pokaz "żywej historii" w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej "Bractwo Grodów Czerwieńskich". Zajęcia poprzedzone były apelem tematycznym poświęconym życiu w kraju pierwszych Piastów.     


 

 

Więc ej informacji...


Rozstrzygnięcie konkursu ''Plakat EURO 2012''.                                     

Dobiegł końca konkurs plastyczny o tematyce ''Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska - Ukraina 2012''. W dniu 06.06.2012 roku komisja konkursowa w składzie: Pan Dyrektor Schroniska, opiekun koła plastycznego, nauczyciele szkół, wychowawcy, dokonała przeglądu prac rysunkowych wykonanych na konkurs i przyznała nagrody i wyróżnienia.

 

 

Więc ej informacji...


Wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie.                                     

W ramach programu edukacyjnego wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Dominowie w dniu 24 maja wspólnie z wychowawcami zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. Wspólnie z wychowawcami zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.


 

 

Więc ej informacji...


Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych Jerzmanice 2012.                                     

W Mistrzostwach Polski Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich w Biegach Przełajowych, wystartowało 6 reprezentacji: Zakład Poprawczy z Jerzmanic Zdrój, Zakład Poprawczy z Poznania, Schronisko dla Nieletnich z Dominowa, Zakład Poprawczy z Białegostoku, Zakład Poprawczy z Głogowa i Zakład Poprawczy z Świdnicy.


 

Więcej informacji id2=116">Więcej informacji...


Wycieczka rowerowa nad Zalew Zemborzycki.                 

Zalew Zemborzycki – zbiornik retencyjny na Bystrzycy, położony w granicach administracyjnych Lublina, w dzielnicy Zemborzyce. Wykorzystywany głównie do rekreacji. Zalew został wybudowany w 1974 roku. Zajmuje obszar ok. 278 ha, jego długość wynosi 3850 metrów, szerokość 1350 metrów, a głębokość od 2-3 do 4 metrów (jedynie w okolicach zapory występuje kilkunastometrowa głębia). Długość linii brzegowej wynosi 12 km.


Więc ej informacji...


Egzamin gimnazjalny 2012.                                                    

W dniach 24-26 kwietnia w naszym gimnazjum odbył się egzamin gimnazjalny. Do egzaminu przystąpiło 7 naszych uczniów.

Cały egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. Część humanistyczna podzielona była na egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, który trwał 60 minut, oraz egzamin z zakresu języka polskiego, na którego napisanie uczniowie mieli 90 minut.

 

Więcej informacji id2=116">Więcej informacji...


Góra grosza - akcja charytatywna.                                                    

Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w takich działaniach, włączając naszą szkołę również do ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza” (XI edycja, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej) akcję nadzorował pan Marek Łukaszuk. 

 

 

Więc ej informacji...


Przygotowanie wychowanków do wizyty w Państwowym Muzeum na Majdanku.

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym zaplanowaliśmy zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Zwiedzanie tego typu muzeum wymaga przygotowania naszych wychowanków na odbiór tak trudnej tematyki dotyczącej naszej historii. W dniu 26.04.2012r. zaprosiliśmy do schroniska gościa, przewodnika pracującego obecnie w muzeum Panią Beatę Siwek-Ciupak. Zorganizowana prelekcja z pokazami slajdów przybliżyła wychowankom historię i charakter tego szczególnego muzeum.w do wizyty w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Więcej informacji...


Wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

W dniu  27.04.2012 wychowankowie naszego schroniska pojechali na wycieczkę do Warszawy. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od „lekcji historii” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie podopieczni uczestniczyli w „lekcji geografii” połączonej z wychowaniem patriotyczno- obywatelskim.


 

Więcej informacji...


"Zwycięstwo w minutę"                                                                 

Rywalizacja to jedna z podstawowych cech natury ludzkiej.  Mając na uwadze wyposażanie naszych podopiecznych w umiejętności przydatne w kształtowaniu pozytywnych relacji społecznych uczymy ich zasad zdrowej, uczciwej rywalizacji. Jak pokazuje doświadczenie, jedną z skuteczniejszych metod nabywania kompetencji społecznych jest zabawa.


 

Więcej informacji...


„Uwaga na Amory” – Walentynki w Dominowie.                                                                 

Mając na uwadze dobro wszystkich szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanych, dzień 14 lutego w Dominowie spędziliśmy pod hasłem  Dnia Zakochanych. A był to dzień pełen atrakcji w kształcie serca. Jak się bowiem okazało wśród nas pojawił się Amor uzbrojony w łuk i strzały.


 

 

Więcej informacji...


"Jasełka 2012"                                                                          

„Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie Św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych. 

 

Więcej informacji...


Bajka o królewnie...po naszemu.                                                    

Jak wiemy, bajki rządzą się swoimi prawami. Najczęściej dzieją się za siedmioma górami i siedmioma lasami. W bajkach ogólnie wszystkiego jest po siedem. Siedmiu Krasnoludków dajmy na to. Ale, nie w Naszym Schronisku! 

 

 

Więcej informacji...


Zobacz, co robią podopieczni Schroniska dla Nieletnich w Dominowie.                                

Podopieczni Schroniska dla Nieletnich w Dominowie malowali w czwartek pokoje domu dziecka. Praca na zewnątrz ośrodka jest dla nich nagrodą za dobre zachowanie. Zajęli się odnawianiem części domu, w której mieszkają najmniejsze dzieci, na przykład pięcioletni Kacper i siedmioletnia Wiktoria.


 

 

Więc ej informacji...


Wizyta drużyny MOTOR LUBLIN S.A. w Schronisku dla Nieletnich w Dominowie, w ramach programu „MOTOR W SZKOLE”.                                

Zajęcia z przedstawicielami klubu odbyły się na sali gimnastycznej. Po prezentacji gości nastąpiła krótka pogadanka prowadzona przez trenera Modesta Boguszewskiego przedstawiająca historię klubu i zasady gry w piłkę nożną. Była to także okazja do przekazania wychowankom dobrych i racjonalnych wzorców uczestniczenia w widowisku sportowym oraz uniwersalnych zasad fair play.

 

Więc ej informacji...


Rok Janusza Korczaka w murach Dominowa.                                

Sejm RP jednogłośnie uchwalił, że rok 2012 będzie Rokiem Janusza Korczaka.

To doskonała okazja, by promować postać Starego Doktora, ale przede wszystkim jego myśl wychowawczą.W obchody włączyły się szkoły, ośrodki edukacyjne oraz miejskie biblioteki. Schronisko dla Nieletnich w Dominowie także włączyło się w realizację tej inicjatywy.

 

Więc ej informacji...


"Projekt Baran" - Wielkanoc 2012.                                

Już po raz kolejny wraz z wiosną i przedświąteczną gorączką Schronisko zostało odwiedzone przez Koło Naukowe Twórczych Pedagogów Resocjalizujących UMCS, by także w tym roku zaprosić Nas do Wielkanocnej akcji charytatywnej.  Tak jak w poprzednich latach, tak i obecnie okazało się, że w takich inicjatywach zawsze można liczyć na Naszych Nieletnich, którzy pełni zapału, ale i niecierpliwi efektu końcowego przystąpili do wykonania ozdób Wielkanocnych.

 

Więc ej informacji...


Wieczór poezji Wisławy Szymborskiej.                                

1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie, w wieku 89 lat zmarła jedna z największych polskich poetek, Wisława Szymborska. Przewrotność, dowcip, ironia, dystans do rzeczywistości w dużym stopniu określają całą twórczość poetki, która z pomocą tych literackich narzędzi próbowała objaśniać świat.  Za to właśnie w 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla, "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości" - uzasadniał swoją decyzję Komitet Noblowski.

 

Więc ej informacji...


Projekt NO TO PATRZ.                                

Naczelną ideą projektu jest zintegrowanie placówki ze środowiskiem lokalnym, na bazie prowadzonych oddziaływań wychowawczych. Naczelnym celem wychowawczym jest uświadomienie nieletnim możliwości osiągnięcia sukcesu dzięki wytrwalej pracy, posiadaniu i realizacji swojej pasji. Celami projektu jest integracja ze środowiskiem lokalnym, zapoznawanie nieletnich z aktualnymi problemami społecznymi, uwrażliwianie na potrzeby innych, pokazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego, poznawanie przez nieletnich własnego potencjału, uzdolnień.

 

Więc ej informacji...


Jan Brzechwa na wesoło                                

Jednym z założeń działalności internatu SdN w Dominowie jest rozwijanie aktywności kulturalnej nieletnich poprzez organizację i udział w imprezach artystycznych i przedstawieniach teatralnych.

Dlatego też naszą małą tradycja staje organizowanie tego typu przedsięwzięć z aktywnym udziałem naszych podopiecznych. 

Więc ej informacji...