mapa strony   |

Lampiony - nasze pragnienia


„…Nasze prag­nienia się modlą…”

„Nasze prag­nienia zaw­sze się modlą, choćby usta mil­czały”.

Św. Augustyn

 

     Pragnienia są naszym indywidualnym i najbardziej osobistym światem. W marzeniach ludzie obierają sobie swój cel i kierunek. Zapewne nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie oddałby się marzeniom.    Na co dzień spotykamy się z rzeczywistością, czasem trudna, szarą. Dzięki marzeniom rozbudzamy naszą wyobraźnię niestety, czasami jakieś drobne, prozaiczne przeszkody powstrzymują nas przed realizacją wielkich marzeń. Większość z nas bowiem koncentruje się na problemach, zamiast wykorzystywać swój ogromny potencjał.
Myślę, że nie ma na świecie rzeczy niemożliwych. Wszystko się może zdarzyć, trzeba się jedynie odważyć... naprawdę mocno zakorzenione i pielęgnowane w człowieku marzenie jest w stanie czynić cuda. Należy żyć tak, by móc zyskać szczęście. Chyba najlepszą drogę wiodącą do tego, stanowi realizowanie własnych pragnień. Marzenia to najcenniejsza z rzeczy dla wszystkich ludzi, a każdy, kto posiada marzenia może powiedzieć o sobie, iż jest bogaty.

W sobotni, październikowy, pogodny wieczór uniesione przez lampiony powędrowały w ponad murami nasze pragnienia,  pragnienia znane jedynie ich autorom i  lampionom. Nie wybrzmiały głośno, każdy skrycie pielęgnował swoje marzenie i wodził wzrokiem kiedy znikało porwane przez niebo. Tego wieczoru nie marnowaliśmy jednak życzeń na prośbę o wolność, ona i tak przyjdzie. Są sprawy trudniejsze.. Wierząc słowom Św. Augustyna wiem jednak, że nasze pragnienia modlą się gdzieś wysoko, obecne w nas, choć niesłyszane bo zagłuszane przez zgiełk codzienności.

   Chińską tradycję związaną z lampionami (zwanymi lampionami życzeń lub lampionami spełnionych marzeń)  przywołali w nasze mury Pan Szymon i Pan Grzegorz. Dzięki gościom dowiedzieliśmy się, że w Chinach znane są od setek lat a na ich temat krąży wiele historii. Obecnie wiele osób używa lampionów, aby zapewnić sobie pomyślność i spełnienie życzeń. Zakochani wypuszczają lampiony, aby zapewnić się o wzajemnym uczuciu. Znajomi i rodziny wypuszczają je, aby wzajemnie się pozdrowić i życzyć sobie wszystkiego dobrego. Wiele osób wpisuje swoje życzenia na lampionie wierząc, że kiedy lampion dosięgnie bram nieba, Bóg spełni ich życzenia. E.M.