mapa strony   |

"Dzień mamy"


W moim sercu na pierwszym miejscu jest mama 
Ty zawsze dbałaś o mnie i Michała
Sama nas wychowałaś i zadbałaś o nasze zdrowie
Tak wiele swych talentów my zawdzięczamy tobie
W moich sukcesach twoja rola jest wielka

Moja mama to prawdziwa bohaterka”.

Fragment utworu „Bohaterka” wyk. Juras i Koras.

Niezależnie od tego jakie drogi wyznaczają dla Nas koleje losu, jakie czeka Nas jutro, i jakie wczoraj właśnie pożegnaliśmy, Matka zawsze kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Przebieg naszych relacji z matką ma decydujący wpływ na nasze zachowania i postawy w ciągu całego życia. Wzorce więzi emocjonalnych są częścią składową naszej osobowości, rzutują na najważniejsze obszary życia uczuciowego - rodzicielstwo, przyjaźń, miłość romantyczną. To, że różni ludzie inaczej przeżywają miłość spowodowane jest ich odmienną historią rozwoju więzi emocjonalnej, której pierwowzorem jest więź z Mamą.

Niegdyś rzadko zwracam uwagę na to, że choć tak hucznie obchodzony – DZIEŃ MATKI ma przecież tak intymny dla każdego z nas charakter. Każde „kocham Cie” i każde „tęsknię” wypowiadane przez moich wychowanków do matki podczas odwiedzin czy w rozmowie telefonicznej, choć z pozoru brzmi tak samo, jest nieporównywalnie inne. I kiedy przed nadchodzącym Dniem Matki chłopaki rozmyślali o możliwych prezentach, każdy na swój sposób chciał sprawić mamie radość, której może brakuje jej na co dzień.

Niektórzy z wychowanków wysłali mamom bukiety różyczek z krypiny, inni podarowali je na odwiedzinach osobiście, mogli więc doświadczyć naocznie zadowolenia MAMY.

Znaleźli się też tacy, którzy dla swoich mam pracowali w zaciszu warsztatowej pracowni, wykonując pudełeczko metodą decoupage. Ono też trafi w ręce mamy podczas wyczekiwanych odwiedzin. Przecież wykonawca nie chciał by stracić widoku jakim będzie reakcja i zadowolenie ukochanej Osoby. To będzie jego osobista nagroda, za trud jaki włożył we własnoręczne wykonanie prezentu.

Byli też synowie, którzy napisali tego dnia do swoich mama długie i osobiste listy. W zaciszu sypialni z mozolnie i z trudem dobierali słowa jakie oddadzą to co czują. Skrzętnie schowane w kopercie przemyślenia, radości i smutki powędrowały do Matek, które są ich powierniczkami.

Myślę, że najlepszym w tym Dniu prezentem dla Mam, była by możliwość podpatrzenia starań swoich synów, by sprawić im niespodziankę i pokazać, jak są ważne i kochane.

E.M.