mapa strony   |

"Wspólne malowanie"


Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego jest godnym spadkobiercą stuletniej tradycji szkolnictwa artystycznego w Nałęczowie. Świadczy o tym choćby fakt, że od lat zarówno w kraju jak i za granicą organizowane są liczne wystawy,  na których można podziwiać dorobek artystyczny uczniów. Aktualnie w szkole uczy się 113 uczniów zdobywając wykształcenie w zakresie cenionych specjalizacji form użytkowych m. in. meblarstwa i projektowania zabawek.

25 kwietnia 2013 roku,  siedem uczennic tego artystycznego liceum pod opieką wychowawczyni Katarzyny Wójtowicz-Malik i nauczyciela malarstwa Zbigniewa Kosowskiego wzięło udział w organizowanych w Naszym Schronisku warsztatach plastycznych pod wymownym tytułem „Wspólne malowanie”. Spotkanie w Dominowie zorganizowali wychowawca Andrzej Choma i opiekun koła plastycznego Daniel Lipian-Kaniuk.

W I etapie powstały prace w parach - inspirowane twórczością Jacksona Pollocka i malarstwem action-painting. Malarstwo gestu akcentowało istniejący wówczas pogląd, że obraz nie jest ukończonym dziełem, tylko zapisem procesu twórczego.

W II etapie młodzież stworzyła jeden wspólny obraz przedstawiający portrety uczestników spotkania.

Wychowankowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności plastyczne pod okiem uczennic, które okazały się nie tylko doskonałymi krytykami „naszej” sztuki , nie tylko nauczycielkami operowania otaczającymi nas kolorami, ale również a może nawet przede wszystkim sympatycznymi i kontaktowymi dziewczynami. W takim towarzystwie, nie dziwi fakt ,że zaplanowane na popołudnie spotkanie, przeciągnęło się do wieczora.

Ze swojej strony dziękujemy serdecznie Dyrekcji Liceum za umożliwienie współpracy, opiekunom zajęća w szczególności pani Małgorzacie Wójcik (zastępcy dyrektora PLSP w Nałęczowie). Dziewczynom zaś dziękujemy za pozytywny klimat, który zachęca do wyrażania siepie poprzez malarstwo, które tylko pozornie jest niedostępna formą wyrazu dla przeciętnego człowieka. Jak przekonali się Nasi wychowankowie, wystarczy spróbować, przecież w każdym z nas drzemie artysta.

E.M.