mapa strony   |

"Opowieści dziejów minionych"


          Dnia 12 listopada udaliśmy się na wycieczkę po historycznych zabytkach Lublina, na którą zabrała nas pani Ania i  pan Brunon - absolwent psychologii UMCS. Jego hobby to zgłębianie historii jego rodzinnego miasta Lublina od najdawniejszych czasów przez wszystkie epoki. Ma kolekcje starych fotografii z różnych okresów Koziego Grodu.

          Jak dowiedzieliśmy się podczas wycieczki, dzięki temu, że Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski, zachowały się w nim pamiątki z różnych epok, począwszy od zarania polskiej państwowości, poprzez średniowiecze i renesans (szczególnie tzw. renesans lubelski, który stanowił złoty okres w rozwoju miasta) aż po barok i klasycyzm oraz czasy późniejsze. Swoje materialne ślady pozostawili tam zarówno zaborcy, jak i działacze niepodległościowi. Również XX wiek zostawił po sobie wiele obiektów. Pamiątki te uzupełniają zbiory muzeów, oferta kulturalna teatrów i kin.

Teatr Stary i deptak Starówki

Plac Po Farze z panoramą na Zamek Lubelski

          Obok Bramy Krakowskiej drugi rozpoznawalny symbol architektoniczny miasta stanowi Zamek Lubelski. Budowę grodu na wzgórzu zamkowym przypisuje się Bolesławowi Chrobremu. Najstarszymi zachowanymi obiektami w zamku są kaplica św. Trójcy oraz XIII-wieczny donżon. Z czasów budowy i rozbudowy zamku pochodzi również gotycka baszta obronna, znajdująca się obok Bramy Krakowskiej. W pobliżu zamku usytuowane są natomiast dawne zabudowania szpitala św. Łazarza i kościół św. Wojciecha.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Z uwagi na bogatą historię miasta, którego początki sięgają VI wieku, w Lublinie znajduje się szereg zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Brama Krakowska, Stare Miasto

Po jesiennym spacerze śladami lubelskiej przeszłości, jej uczestnicy, jak na mężczyzn przystało musieli zregenerować swoje siły J. Zdobyte tego dnia doznania estetyczno - intelektualne wzbogacili o doznania kulinarne J

E.M

Smacznego!

Fot. Anna Z.