mapa strony   |

"Naród,który traci pamięć,traci sumienie"-apel hist.


          15 listopada w naszym internacie odbył się apel tematyczny poświecony Narodowemu Świętu Niepodległości , które jest najważniejszym polskim świętem narodowym.

          W trakcie 40 minutowego apelu Wychowawca wraz z Wychowankami grupy VI przedstawili zgromadzonym ten fragment historii naszego narodu.

Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

          11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się że, po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność.

Wygląda na to, że Wychowawca organizujący Apel (nie po raz pierwszy) zaszczepił w Chłopakach ciekawość.

          Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.  Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.

Apele historyczne powili stają się Naszą tradycją i świetnie sprawdzają się jako metoda wychowania patriotycznego.

E.M.