mapa strony   |

"Wspólne malowanie - martwa natura"


        20 maja ponownie odwiedziły nas uczennice Liceum Plastycznego imienia Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. To spotkanie przebiegało na wykonywaniu prac plastycznych pod hasłem „Martwa natura”

        Jak dowiedzieliśmy się podczas wspólnego malowania martwa natura w malarstwie i rysunku to gatunek  obejmujący kompozycje składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych bądź symbolicznych.

Podczas pracy w parach Dziewczęta udzielały chłopcom  wskazówek i informacji zwrotnych dotyczących powstających prac.

 

        Powszechnymi elementami martwych natur są owocekwiatyksiążki, naczynia, broń, przyrządy myśliwskie, przybory kuchenne, przybory do palenia tytoniuświecekarty i inne gryinstrumenty muzyczne, itp. Częstym i niejednokrotnie głównym motywem są też najróżniejsze produkty spożywcze, jak owocerybypieczywojaja, itp., czasem układane w kompozycję mającą sugerować gotowy posiłek, np. śniadanie. W martwych naturach pojawiają się też niewielkie żywe zwierzęta. Jeżeli w martwej naturze pojawia się większe zwierzę, lub – sporadycznie – nawet postać ludzka, to nigdy jako główny temat. W obrębie martwej natury mogą pojawiać się też dzieła sztukprzedstawiających, jak rzeźby i obrazy, na których z kolei ukazane są postacie ludzkie. Temat martwej natury jest nadal wykorzystywany przez artystów współczesnych.

        Trzygodzinne warsztaty zaowocowały kilkoma ciekawymi ujęciami martwej natury. Instruktorki były pod wrażeniem zaangażowania chłopców w prace, w podsumowaniu stwierdziły, że dostrzegły kilka obiecujących talentów malarskich, które będą rozwijane w ramach plastycznego koła zainteresowań.

        Zapraszamy do galerii powstałych podczas zajęć prac, które aktualnie ozdabiają wnętrza budynków naszego  Schroniska.

        Podczas wizyty Uczennice „plastyka” miały okazję  zobaczyć naszą placówkę i zapoznać się z jej specyfiką Wspólne malowanie zorganizowali Pan wychowawca Andrzej i prowadzący Plastyczne Koło Zainteresowań Pan Daniel Lipian- Kaniuk.

        W imieniu  Wychowanków i Pracowników Schroniska serdecznie  dziękujemy Dziewczętom i ich opiekunowi Panu Zbigniewowi Kosowskiemu za przybycie i przeprowadzenie  warsztatów oraz serdeczny i pełny sympatii klimat panujący podczas spotkania.

E.M.