mapa strony   |

"Drużyna Mistrzów" odwiedza Stolicę.


Na fali wrześniowych imprez poza terenem placówki, powstał pomysł na wycieczkę do Warszawy, a że Drużynie Mistrzów dwa razy powtarzać nie trzeba, 23 października ruszyliśmy na wielkie zwiedzanie warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Centrum Nauki Kopernik. Wycieczka była bogata w wartości poznawcze, bo w te miejsca zawitaliśmy po raz pierwszy. Wyprawę rozpoczęliśmy w Zoo.

Zdjęcia rezydentów warszawskiego ogrodu zoologicznego wykonane przez naszych wychowanków znajdą państwo w zakładce Twórczość wychowanków - Rezydenci warszawskiego Ogrodu Zoologicznego”. Znajdą tam Państwo ciekawe ujęcia najbardziej imponujących okazów, które mogliśmy podziwiać. Serdecznie zapraszamy na fotorelację śladami naszej przygody.

Słoniarnia  warszawskiego Zoo jest jedną z najnowocześniejszych w Europie, 6000 m². W wewnętrznej części słoniarni znajduje się również wydzielona część dla góralków przylądkowych.

Małpiarnia czyli  Ekspozycja goryli i szympansów. Zrobiła na nas największe wrażenie.

Herpetarium to  nowoczesna ekspozycja gadów. Budynek oddano do użytku w 1997 r. Posiada przeszklone ściany celem nasłonecznienia wnętrza. Do okazów należą m.in.krokodyle, żółwie ,węże: pyton zielonyrogowąż,  oraz jedyny jadowity gatunek w Zoo -grzechotnik straszliwy. Ponadto są tam płazy , jaszczurki i warany.Insektarium to ekspozycja bezkręgowców. Do wystawianych gatunków należą m.in. liśćce , wij i  skorpion.

Hipopotamiarnia i akwarium to pawilon przeznaczony dla hipopotamów nilowych, posiada także basen wewnętrzny - oraz największy w Polsce zbiornik morski, w którym eksponowane są rekiny i płaszczki. w rekinarium znajduje się jedyny w Polsce okaz twrosza piaskowego. Towarzyszy mu kilka innych rekinów oraz ryby charakterystyczne dla rafy koralowej. Rekinarium posiada akrylową szybę grubości 14 cm.

Ponadto zwiedziliśmy ptaszarnie, obejmującahalę wolnych lotów, Żyrafiarnię i małpiarnię-  zewnętrzny wybieg żyraf nieogrodzony jest siatką, natomiast otacza go fosa. Wewnątrz żyrafiarni znajdują się również miejsca dla małp. Wybiegi posiadają część zewnętrzną oraz wybieg australijski.

Kolejnym przystankiem Naszej warszawskiej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, które jest największym centrum nauki w Polscei  jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W tym niezwykłym miejscu można  doświadczyć, nie tylko obejrzeć, czyli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stają się zrozumiałe.  Oczywiście jednocześnie świetnie się przy tym bawić.

Eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć kilka godzin. Nie ma wyznaczonej ścieżki zwiedzania, zwiedzający sam decyduje, co i kiedy chce zobaczyć. Na przykład w galerii „Świat w ruchu” na własnej skórze przekonaliśmy się co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staliśmy się My sami. Tutaj poznawaliśmy granicę własnych możliwości, tajniki zmysłów i ciała.

Po emocjach naukowych, musiał pojawić się wątek sportowy i Drużyna Mistrzów ponownie zawitała na Stadion Narodowy, by tym widokiem pożegnać Stolice.

E.M :)