mapa strony   |

"Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze"
- ANDRZEJKI 2014


Człowiek często myśli co go jeszcze w życiu spotka? Planuje, marzy, fantazjuje. Na pytanie z kim przyjdzie mu spędzić życie? szukał odpowiedzi od zawsze. Temu celowi pomocne były przeróżne wróżby. Tradycja głosi, że dawniej mężczyźni wróżyli sobie w dniu św. Katarzyny, a panie szukały odpowiedzi na tę zagadkę w wigilię imienin św. Andrzeja. Wybrały ów dzień z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze była to zwykle ostatnia okazja by spotkać się i pobawić przed rozpoczęciem adwentu- czasu, gdy kościół zakazywał hucznych zabaw. Po drugie imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa andros, co znaczy mąż, a także andreios- odważny, silny. Dlatego właśnie w andrzejkową noc młode panny szukały odpowiedzi na nurtujące pytanie: kto i kiedy zostanie moim mężem.

Więc Andrzejki, to najlepszy dzień na to, aby spróbować poznać swoją przyszłość., okazję do tego mieliśmy  w Naszym Schronisku 27 listopada. Jak głosiły zaproszenia na ten wieczór, wstęp był wolny, strój dowolny a modna w ostatnim czasie „Door selection” nie obowiązywała :) Nasi Wychowankowie przybyli więc tłumnie, by dowiedzieć się co przepowie im Święty Andrzej.

Tegoroczne Andrzejki obfitowały w liczne atrakcje, a przygotowania do nich rozpoczęliśmy wspólnym wypiekaniem ciasteczek z wróżbą.

Wczesnym popołudniem wychowankowie dekorowali świetlice w której potem odbyła się impreza. Wszystko wspólnie i własnymi siłami- to gwarancja dobrej zabawy.

Andrzejkowy horoskop zodiakalny

Można było tez poznać imię swojej wybranki, nawet jeżeli jeszcze nie znamy jej osobiście :)

Numerologia- czyli wróżenie z liczb cieszyła się dużą popularnością. Jedynka jest symbolem Słońca: osoby ambitne i pewne siebie, uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Dwójka jest symbolem Księżyca: osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Kolor: odcienie zieleni, barwy od jasnożółtej do białej. Trójka jest symbolem Jowisza: osoby dynamiczne, godne zaufania, bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Czwórka jest związana z Uranem: osoby uparte, ale sentymentalne, mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Piątka jest symbolem Merkurego: ludzie pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Kolory: biały i wszystkie jasne odcienie. Kamień - diament. Szóstka jest symbolem planety Wenus: osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Kolory: wszystkie odcienie niebieskiego, fiolet i czerwień. Siódemka jest symbolem Neptuna: są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Kolor - wszystkie odcienie zieleni. Ósemka jest symbolem Saturna: osoby zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przez nie przebrnąć - dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolor - ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Dziewiątka jest symbolem Marsa; osoby niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie boją się konfliktów. Kolory - wszystkie odcienie czerwieni.

Andrzejkowy niewidzialny Atrament to Ekscytująca andrzejkowa wróżba wypisana "niewidzialnym atramentem" pojawi się nad płomieniem świecy. Czarodziejskie karteczki: przygotowujemy wcześniej kilka karteczek białych i piszemy na nich imiona sokiem z cytryny. Następnie wszystkie kartki wrzucamy do kapelusza i losujemy. Gdy wychowankowie wylosowali kartkę  odczytywali napis-wróżbę nad płomieniem świecy.

Wróżenie z dłoni to kolejny ze sposobów na poznanie tego co przyniesie Nam los.

„Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie”.

Gratulacje pani ANIU :)

Nad organizacją całej zabawy czuwała Wychowawczyni Kasia. Serdecznie dziękujemy Studentkom i Studentom Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej  oraz wolontariuszom Centrum Wolontariatu w Lublinie za pomoc w zorganizowaniu  tegorocznych Andrzejek. Niech Wam się spełnią wszystkie najmilsze wróżby :)

K.J./E.M.