mapa strony   |

"Świat w kolorach dotyku".
Drużyna Mistrzów w roli innej niż dotychczas.


Jak opisać kolor żółty? Jak wyrazić kształt motyla? Jak dotykiem podziwiać świat?  Jak w ciemności ukryć smutek? Przed tymi i zapewne wieloma innymi wyzwaniami stanie Drużyna Mistrzów – czyli Nasi wychowankowie, którzy przystępują właśnie do realizacji projektu „Świat w kolorach dotyku”. Udział w tym zadaniu będzie dla Nas nie lada wyzwaniem. Projekt opiera się na współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie i będzie polegał na wykonywaniu książeczek dotykowych przeznaczonych dla podopiecznych Ośrodka.

03.11.2014 roku, podczas Naszej pierwszej wizyty w tym niezwykłym miejscu poznaliśmy Osobę, która zainspirowała Nas to podjęcia tej inicjatywy. Zapewne przed wizytą w tego typu placówce, osobom które nie miały styczności z niepełnosprawnością wzrokową trudno wydobyć się z myślowego schematu, że będzie to miejsce bezbarwne i ponure. Tym bardziej trudno było nam ukryć zdziwienie jakie wywarły na nas niezwykle barwny i radosny wystrój Placówki. A może nie chodziło o sam wystrój, lecz o pozytywny klimat jaki tam panuje? Słyszany zza ściany śmiech podopiecznych, dla których świat wyraża sie w kształtach, dźwiękach i zapachach.

Po placówce oprowadziła Nas Pani Bożena Kazanowska. Jest to osoba niezwykła. Niezwykła swoim bezpretensjonalnym sposobem bycia,  konkretnymi odpowiedziami jakich udziela na zadawane pytania i zawstydzeniem, jakim reaguje na wyrazy uznania. Jest twórcą Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książeczek Dotykowych, była nominowana do 9  finalistów programu Zwykły Bohater. Kiedy podczas wizyty w SOSW Pani Bożena Kazanowska tłumaczyła nam jak wykonać książeczkę dotykową by czytający ją maluch mógł odróżnić kota od psa a chwile potem z leżących przed nami kartek i dziennika składała prowizoryczną konstrukcje, potrzebnej w placówce pomocy dydaktycznej ułatwiającej dziecku niedowidzącemu naukę, dostrzegliśmy w tej kobiecie niezwykłą determinacje, charyzmę i pasję.

Niewidzące dziecko inaczej poznaje rzeczywistość, lecz tak samo ważne jest dla niewidomych maluchów to, by „czytać książki". Osoby widzące inaczej doświadczają rzeczywistości, czasem ciężko im jest przekazać swoją wiedzę dzieciom, które nie widzą. Odpowiedzią na potrzeby maluchów są książki czytane dotykiem.

Podczas wizyty w Ośrodku pani Bożenka opowiedziała nam nie tylko o problemach z jakimi borykają się dzieci niewidome i słabowidzące. Opowiedziała nam o ich radościach, ulubionych dyscyplinach sportu, zainteresowaniach i uzdolnieniach, o tym jak potrafią cieszyć się życiem, że trudno czasem ukryć przed nimi smutek i o tym jak sprzeczają się o otaczający je świat. Dowiedzieliśmy się jak wykonywać książeczki dotykowe, wymieniliśmy się pomysłami na wykonanie przydatnych w placówce pomocy edukacyjnych.

Biorąc pod uwagę specyfikę naszej placówki, realizacja tego projektu daje szanse nawiązania współpracy z placówką, w której przebywają dzieci niepełnosprawne.Z drugiej zaś strony dla Nas samych jest to projekt działań na rzecz integracji społecznej dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Powodów dla których podejmujemy się takiego wyzwania można by wymienić wiele: bo liczy się integracja ze środowiskiem lokalnym, ważne jest zapoznawanie nieletnich z aktualnymi problemami społecznymi i uwrażliwianie ich na potrzeby niepełnosprawnych, kształtowanie postawy tolerancji  zdolności empatycznych, itp. Jednak gdyby ktoś zapytał w oderwaniu od wielu motywów formalnych, odpowiedź jest jedna: Bo trzeba rozglądać się wokół,  nie można ciągle myśleć i żyć „ku samemu sobie”, warto każdego dnia zrobić coś dla innych, bez zbędnego patetyzmu i oczekiwań na brawa. Tak po prostu.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor SOSW Iwonie Majewskiej za wyrażenie zgody na współpracę, pani Wicedyrektor Ewie Pudereckiej za umożliwienie spotkania i pomoc w nawiązaniu współpracy, oraz pani Bożenie Kazanowskiej za serdeczne przyjęcie i zapoznanie z placówką.

Realizacja projektu właśnie ruszyła. Trzymajcie kciuki :)

E.M.

Idea książeczek dotykowych w wywiadzie z panią Bożenką pod adresem:

http://www.egodziecka.pl/Czytajac-i-ogladajac-rekami-%E2%80%93-rozmowa-z-tworczyniami-wypozyczalni-ksiazek-dotykowych.html

„Zwykły Bohater - Bożena Kazanowska”:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/zwykly-bohater-bozena-kazanowska,16081.html