mapa strony   |

Zaczaruje Twój świat... Ekscentryczna Grupa Oskara


15 kwietnia 2015 roku ruszyła trzecia edycja zajęć biblioterapeutycznych, realizowanych na podstawie programu „Na imię mi Oscar”. …choć biorąc pod uwagę charakter tej grupy, trafniejszym określeniem było by „wystartowała”. Trzecia Grupa Oskara to mieszanka wielu typów osobowości, o nieprzeciętnych temperamentach. Są dynamiczni, nieprzewidywalni, rozśpiewani i roztańczeni. Wychodzą ze wszelkich schematów. Bywają równocześnie nietuzinkowi i nieznośni. I jak dotychczas co by się nie działo, uśmiech niemal nie znika z ich twarzy.

Zrealizowaliśmy już połowę zajęć, jesteśmy więc na półmetku życia Grupy, na półmetku spotkań z Oskarem, procesu grupowego. Względem początku spotkań widoczny jest wyraźny wzrost  poczucia przynależności do grupy i integracji. Zdecydowanie wzrasta też zaangażowanie i poziom otwartości uczestników i prowadzącej. :-) Oczywiście, chłopaki na moment nawet nie trąca swojego charakteru, zadziorności i poczucia humoru. Zaskakują pytaniami, nietypowymi rozwiązaniami stawianych przed nimi zadań, wywołują uśmiech swoimi odpowiedziami na zadawane pytania.

Podczas zajęć świętowaliśmy urodziny Kuby i Kacpra. Dla Kuby śpiewaliśmy sto lat na dwa głosy (Bartek i reszta grupy), zdmuchiwali świeczki na urodzinowym torcie. Kacper dostał od nas magiczne 8 milionów dolarów - od każdego po milionie- a co tam. :-) Magiczne- bo spełniało także marzenia duchowe, niematerialne.

Wspominaliśmy dzieciństwo i przywoływali wspomnienia powodujące uśmiech na naszych twarzach. Przeżyliśmy już młodość, wraz z Oskarem borykaliśmy się z miłosnymi perypetiami, szukaliśmy własnego przepisu na szczęście.

Poza cechami, które czynią aktualnych uczestników biblioterapii grupą niezwykle dynamiczną i przebojową, są też takie, które świadczą o ich dojrzałości. Chłopcy z pokorą przyjmują doświadczenia życiowe z jakimi przyszli do Schroniska, nie ma w nich poczucia krzywdy i niesprawiedliwości, są świadomi konsekwencji swojego postępowania, widzą konieczność zmiany i zaczynają ją od siebie samych.

Zmiany są nieuchronne, są permanentną cechą życia. Niektóre następują z dużym impetem, inne wkradają się powoli w naszą codzienność. Skoro jednak nie możemy ich uniknąć, warto zadbać o ich kierunek. Myślę, że pobyt w Dominowie, że Grupa Oskara to duża szansa na wyhamowanie tempa, refleksję, na obranie właściwego kierunku.

Na najbliższych zajęciach do naszych drzwi zapuka dorosłość, perspektywy i problemy jakie ze sobą niesie. Przyjdzie nam obradować w Komisji Etyki Moralnej. Po niej wiek średni i starość, pierwsze bilanse i podsumowania, które zbliżają nas do rozstania z literackim Bohaterem i przygodą z Grupą Oskara. Ale zanim to nastąpi jest jeszcze wiele pytań do postawienia, mnóstwo odpowiedzi, które trzeba znaleźć i dylematów przed którymi stanąć. Trzecia Grupa Oskara zrobi to na pewno w oryginalny i nieprzewidywalny sposób. I jeszcze nie raz zaśpiewają swoją autorską przyśpiewkę „zaczaruje Twój świat, jestem Harry Potterem „ :-)

Do przeczytania po zakończeniu programu.

E.M. :-)