mapa strony   |

Warsztaty garncarstwa - sztuka opanowania żywiołów.


15 maja 2015 roku był w Naszym Schronisku kolejnym dniem pełnym wyzwań i interesujących zajęć. Tego piątku od godzin przedpołudniowych nasi Wychowankowie i Goście mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach zaplanowanych na ten dzień.

Przede wszystkim po raz kolejny odwiedziły nas zaprzyjaźnione Wychowanki z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Warszawie-Falenicy. Tym razem jednak grono Gości poszerzyło się o Dziewczęta z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Mrozach.

Wraz z Gośćmi i wizytującymi w tym dniu naszą palcówkę Sędziami Rodzinnymi Okręgu lubelskiego mieliśmy przyjemność udziału w warsztatach garncarstwa prowadzonych przez pana Piotra Skibę.

Pan Piotr garncarstwem zajmuję się od 16 roku życia. Jako licealista odwiedzał pracownie Czesława Ambrożkiewicza i Zygfryda Gajewskiego w Urzędowie gdzie wówczas mieszkał. Początkowo było to młodzieńcze hobby. Z czasem stało się pasją i sposobem na życie. Właśnie tą pasją z dużym zaangażowaniem, które budziło niemałe zainteresowanie uczestników pan Piotr zarażał Nas i Naszych Gości.Każdy komu starczyło odwagi i chęci mógł spróbować własnych sił na kole garncarskim.

Przez trzy godziny zabawy i przygody z garncarstwem prowadzący zapoznał Nas z historią garncarstwa, tradycjami i technikami garncarskimi. Spotkanie posiadało także aspekt dydaktyczno-wychowawczy. Uczestnicy warsztatów poznawali i odgadywali żywioły jakie garncarz opanowuje w trakcie pracy. Jak się okazało sztuka opanowania tych żywiołów, to również sztuka tworzenia samego siebie.

Po twórczych warsztatach  udaliśmy się na salę gimnastyczną gdzie Dziewczęta z Falenicy dały pokaz swoich umiejętności artystycznych.

Po prawie godzinnym koncercie odbyło się wspólne integracyjne grillowanie, podczas którego Nasi Chłopcy mogli wykazać się  w roli gospodarzy.

Ech, ta dzisiejsza młodzież- Bartosz i Kuba niestrudzenie opracowywali taktykę na poderwanie dziewczyn :-)

Dzień pełen różnorodnej aktywności Wychowanków pozbiegał w miłej atmosferze, za którą dziękujemy odwiedzającym nas Dziewczętom oraz ich Opiekunom.

E.M. :-)