mapa strony   |

Łączy Nas Historia...


Nasi Wychowankowie podczas Konferencji Młodych


"Dzieło Legionów a współczesny patriotyzm"


W dniu 02 czerwcza 2015 roku nasi wychowankowie Kuba i Kacper pod opieką wychowawców wzięli udział w odbywającej się w Gimnazjum im Józefa Piłsudskiego w Jastkowie, konferencji młodych pt. „Dzieło Legionów a współczesny patriotyzm”. Nasza obecność podczas tego przedsięwzięcia była związana z trwającymi od niemal 2 lat pracami jakie nasi podopieczni cyklicznie wykonują na Cmentarzu Legionistów Polskich w Jastkowie.

Podczas swojego wystąpienia Kuba i Kacper za pomocą prezentacji multimedialnej zapoznali zgromadzonych z charakterem prac wykonywanych przez Schronisko dla Nieletnich w Dominowie. Chłopcy opowiedzieli o trudnościach  i sposobach ich rozwiązywania, które napotykają przy demontażu i montażu remontowanych przez siebie Krzyży Legionistów, zaprezentowali efekty swojej pracy.

Jak dowiedzieliśmy się podczas konferencji budynek Gimnazjum w Jastkowie  posiada długą i niezwykle piękną historię. Powstał bowiem jako Pomnik Czynu Legionowego – wyraz hołdu dla poległych w bitwie pod Jastkowem Legionistów – żołnierzy czwartego pułku piechoty, których cmentarz znajduje się właśnie obok szkoły.

Podczas przygotowanych przez młodzież z Gimnazjum wystąpień poznaliśmy bliżej naszą wspólną historię.Konferencja była zwiazana ze zbliżajacą się setną rocznicą Bitwy pod Jastkowem, której uroczyste obchody odbędą się 3 sierpnia 2015 roku.

Możliwość udziału w tego typu spotkaniu posiada walory nie tylko edukacyjne. Owszem, uczy historii, kształtuje poczucie przynależności narodowej, ale także stwarza naszym podopiecznym możliwość kształtowania poczucia sprawstwa, daje możliwość pozytywnej kreacji siebie i wizerunku naszej Placówki. Jest również  nagrodą za trud i zaangażowanie podczas prac przy konserwacji Cmentarza.

Jednym z ciekawszych akcentów Konferencji było wystąpienie Przedstawicieli Fundacji Niepodległości, podczas którego dowiedzieliśmy się, że Zasmyki, Wołczek, Kostiunówka, Kowel, Rymacze, Ostrówki i wiele innych wołyńskich cmentarzy powoli odchodzi w zapomnienie. Czas sprawia, że krzyże legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, ofiar rzezi na Wołyniu, żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK giną pośród kilkudziesięcioletnich drzew, zarośli i krzaków. Dzięki działaniom Fundacji, część z nich zostaje odnaleziona, uprzątnięta i wyremontowana za sprawą coraz większej liczby osób chcących ocalić od zapomnienia, w większości anonimowe, bezimienne polskie groby na Wołyniu. Wydaje się, że nasze inicjatywy są pokrewne, sprowadzają się do konkretnych działań i  maja na celu ochronę przez zapomnieniem tak ważnego fragmentu naszej historii.

Dziękujemy Dyrekcji Gimnazjum za zaproszenie do udziału w Konferencji Młodych oraz serdeczne przyjęcie podczas spotkania. Jest to dla nas niezwykle budujący akcent w dalszej współpracy przy opiece nad Cmentarzem.

JP./EM.