mapa strony   |

Radość pomagania - Nakręcona akcja DM w Hospicjum dla Dzieci imienia Małego Księcia


"Jes­tem nie po to, aby mnie kocha­li i podzi­wiali,

ale po to, abym ja działał i kochał.

Nie obo­wiązkiem otocze­nia po­magać mnie,

 ale ja mam obo­wiązek troszcze­nia się o świat, o człowieka”. 

Janusz Korczak

 

Często widzimy w TV, słyszymy radiu, czytamy w gazetach i internecie o smutnych historiach, dramatach, jakie rozgrywają się wokół nas... Porzucane dzieci, katowane zwierzęta, ubóstwo, choroby... Tyle złych informacji dociera do naszych oczu i uszu, że nadchodzi moment, kiedy przestajemy widzieć w tym konkretną, ludzką tragedię. Czyjeś cierpienie staje się czymś powszednim, wręcz "normalnym"- a może taki sposób postrzegania jest tylko usprawiedliwieniem dla własnej obojętności? Od czasu do czasu jakieś straszny news w wiadomościach wytrąci nas z równowagi i skłoni do chwili refleksji, ale zaraz wracamy do prozy życia... Pojawiają się tłumaczenia - "Świata nie zmienię…” .Tak to prawda... - ale nie cała. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu i u nas bywa krucho jednak...

Zamiast produkować wymówki, samokłamstwa i samousprawiedliwienia, przeznaczyliśmy czas i energię na konkretne działanie. W maju i czerwcu pracowaliśmy przy sortowaniu nakrętek w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci imienia Małego Księcia.

Zebrane nakrętki, są gromadzone i sortowane przez Hospicjum, które następnie przekazuje je do firmy, zajmującej się ich utylizacją.Za uzyskane pieniądze finansowane jest spełnianie marzeń oraz zakup prezentów dla  Podopiecznych Małego Księcia.

Placówka jaką jest Hospicjum im. Małego Księcia nie tylko leczy dzieci, ale co równie ważne robi wszystko, co w jej mocy, aby poza cierpieniem wywołanym chorobą, doświadczały radości, beztroski i szczęścia. W trakcie warsztatów terapii zajęciowej prowadzonej przez Zespół Diagnostyczny SdN wychowankowie wykonali dla Podopiecznych filcowe Misie, które podczas jednej z wizyt zostały wręczone na ręce pracowników Małego Księcia JMamy nadzieję, że  wywołały uśmiech na twarzach Dzieci. Więcej o Misiowej akcji już niebawem na naszej stronie internetowej w zakładce Zespół Diagnostyczny.

Podczas wielogodzinnej pracy Nasi wychowankowie nie zwalniali tempa nawet na chwile! Oni odkryli radość pomagania, radość bezinteresownego dzielenia się sobą z innymi - Ty również spróbuj ją odkryć... zaryzykuj odrobinę swojego cennego czasu i dobrej woli... Jesteś potrzebny, masz realny wpływ na świat - nie stój bezczynnie...

Zbiórka nakrętek nie jest łatwa - żeby zebrane surowce zarobiły na sprzęt rehabilitacyjny do sprzedaży w skupie potrzebne są naprawdę ilości liczone w tonach! A wyobraźcie sobie, że 1kg to aż 500 nakrętek...Dotychczas za pieniądze z nakrętek  Hospicjum zrealizowało wyjazdy dla swoich Podopiecznych do: Włoch (w tym na grób Ojca Świętego w Rzymie), Wiednia, Pragi, Paryża, Gdyni, Wrocławia, ferie wyjazdowe dla Rodzeństwa Podopiecznych oraz Rodzeństwa w żałobie (Lublin, Warszawa),wyjazdy terapeutyczno-wakacyjne dla Rodzin w żałobie (2 razy do roku), tygodniowe pobyty wakacyjne dla rodzin podopiecznych w Zakopanem, Międzyzdrojach oraz w Krynicy Morskiej.

Kiedy ostatnio komuś pomogłeś?- komuś, kto nie jest kimś Ci bliskim, członkiem rodziny... Komuś, kto nie ma jak się odwdzięczyć pięknym prezentem, znajomościami, pomocą w znalezieniu lepszej pracy, załatwieniu czegoś... Trudne pytanie?

Nasza akcja trwa!

Nakrętki można przywozić do biura Hospicjum przy ul. Lędzian 49 (boczna ul. Nałęczowskiej – wjazd od ul. Sławin)  przez cały tydzień. Jeśli chcesz pomóc Podopiecznym Hospicjum zapraszam na stronę:

Poniżej, spot zachęcający do zakręconej zbiórki :-)

 

K.J/ E.M :-)