mapa strony   |

My...tacy uśmiechnięci - podsumowanie kolejnego roku współpracy z Centrum Wolontariatu


Często słyszymy, że wolontariat jest modny, jest promowany przez media, szkoły włączają młodzież w działalność wolontarystyczną, upatrując w nim wartościowy element procesu wychowania i edukacji. Istnieją przepisy, które regulują ten rodzaj działalności. Warto jednak wiedzieć, że nie jest on niczym nowym. Idea pomagania jest głęboko zakorzeniona nie tylko w religii ale także w kulturze i naszej historii. Także w Naszym Schronisku już od kilku lat prowadzona jest szeroka działalność wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Mijający rok akademicki obfitował w liczne przedsięwzięcia organizowane przez Wolontariuszy współpracujących z Naszym Schroniskiem. W ramach Program „Druga Szansa”  Wolontariusze grupy „Dominów” w ciągu minionego roku akademickiego 2014/15 podczas systematycznych spotkań z naszymi Wychowankami przeprowadzili:

  • autorskie warsztaty tematyczne: o wolontariacie, motywacja, „Cyrk Motyli, empatia, tolerancja;
  • grę terenową ;
  • naukę żonglowania;
  • układanie i dekorowanie puzzli 3d na kiermasz charytatywny;
  • prace plastyczne z okazji: Dnia Matki, Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych;
  • spotkania z ludźmi z pasją: trening i rozmowa z zapaśnikami (Iskra Spiczyn), muzyczne spotkanie z Behnamem z Iranu, trening z bokserem; spotkanie z producentem muzycznym;

            Wolontariusze brali udział i wspierali zabawę andrzejkową organizowaną przez Schronisko. Dzięki ich zaproszeniu mogliśmy uczestniczyć w grudniowej Gali Wolontariatu 2014 „Omnes  Gentes”:

http://dominow.sdn.gov.pl/index.php?id=116,248

Współpracujący z nami Wolontariusze mają niezwykłą motywację do pracy z młodzieżą przebywającą w SdN. A jak wiadomo motywacja jest podstawą każdego działania, jakie podejmujemy. Jest czynnikiem pobudzającym, zachęcającym, sprawiającym, że robimy coś z zapałem, przyjemnością, zaangażowaniem. I to między innymi z jej powodu są z nami lub pojawiają się kolejne osoby pragnące służyć naszym podopiecznym jako wolontariusze.

Kolejny bardzo aktywny rok już za nami. Współpraca z Centrum Wolontariatu jest dla Naszych Wychowanków okazją do kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, kontaktu przemyślanego, ukierunkowanego na konstruktywne, wartościowe wychowawczo i społecznie cele. Dla samych Wolontariuszy tego typu aktywnośćmoże być ważnym etapem w zdobyciu doświadczenia, umiejętności i referencji. Jako jedna z form edukacji nieformalnej daje możliwość wypróbowania sił w różnych dziedzinach życia społecznego i pozwala na zbadanie nowych obszarów pracy.

 

Drodzy Wolontariuszki i Wolontariusze!

W tym miejscu w imieniu Pracowników i Wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Dominowie serdecznie dziękuję za trud i zaangażowanie, za poświęcony czas, za całą pracę, a przede wszystkim za serce, które wkładacie w prowadzone w Naszym Schronisku działania :-)

 

 

Gdy obserwuję zachowanie naszych Wychowanków podczas zajęć z Wolontariuszami widzę beztroskie twarze, na których gości radość, słyszę śmiech, żwawe dyskusje, wymiany doświadczeń i poglądów. Widzę „normalnych” nastolatków, których problemy choć na moment gdzieś znikają. Gdy oglądam fotografie ilustrujące prowadzone w Dominowie zajęcia rodzi się we mnie pewien dysonans..moim oczom ukazuje się sceneria, w której toczy sie nasze codzienne schroniskowe życie, krajobraz, do którego już tak przywykliśmy… mury, zasieki, kraty….a w tym otoczeniu My - tacy normalni, tacy uśmiechnięci :-)

E.M.