mapa strony   |

"Ludzie ciekawych zawodów"-
FOTOGRAF czyli psycholog za obiektywem.


Wiele osób chciałoby zostać fotografami. Jednak zazwyczaj marzenia takie kończą się jedynie na robieniu zdjęć podczas wakacji albo ważnych wydarzeń z życia, a większość fotografii trafia do przysłowiowej szuflady. Bo trzeba pamiętać o tym, że aby być dobrym fotografem nie wystarczy tylko dostatecznie opanować warsztat, poznać techniczne zagadnienia związane z robieniem zdjęć, czy zaopatrzyć się w najbardziej nowoczesny sprzęt, ale należy także wykazać się odpowiednimi cechami charakteru.

Wtorkowy wieczór 9 lutego minął nam w błysku fleszy, gdyż odwiedził nas pan Mariusz, fotograf. W ramach projektu „Ludzie ciekawych zawodów” nasz Gość zaprezentował nam swoją pracę nie tylko podczas rozmowy, ale także w praktyce. Opowiedział nam, jak wyglądała droga do zawodu, jakim sprzętem operuje, wykonując fotografie i jakie cechy powinien posiadać dobry fotograf.

Fotograf (z gr. rysujący za pomocą światła) wie, że  zrobienie dobrego zdjęcia wymaga naprawdę dużej wiedzy i umiejętności.

Wśród cech jakie powinien posiadać dobry fachowiec, warto wymienić cierpliwość. Wielu fotografów podkreśla, że często muszą czekać na to jedno, wymarzone, idealne ujęcie przez kilka godzin. Poza tym trzeba pamiętać, że zrobienie zdjęcia nie kończy się wraz z naciśnięciem przycisku migawki, ale później czeka nas jeszcze niezbyt absorbująca praca polegająca na selekcji zdjęć i ich odpowiedniej obróbce. Kolejną cechą dobrego fotografa jest wrażliwość. Musi czuć, w którym momencie i jaki obiekt sfotografować, by przekazać na zdjęciu określone uczucia, wzbudzić w osobach oglądających fotografię określone emocje. Ponadto często podkreśla się, że fotograf powinien być też dobrym psychologiem, bo często musi przecież pracować z ludźmi w bardzo różnych sytuacjach.

Z wypowiedzi pana Mariusza wynikało, że praca fotografa jest bardzo ciekawym zajęciem, w szczególności w dobie aparatów cyfrowych i programów graficznych. Praca ta wymaga kreatywności, dobrego oka, precyzji, ale i solidnego sprzętu. Aby zrobić dobre zdjęcie, fotograf musi wiedzieć, którego aparatu użyć, dobrać właściwy rodzaj obiektywu, zdecydować czy jest konieczny statyw lub lampa błyskowa. Ale, jak podkreślił w rozmowie nasz Gość, w jego przypadku ważne- jeśli nie najważniejsze jest, że lubi to co robi. Ta dewiza, jak sam stwierdził, pozwala mu robić to dobrze. Samorealizacja – jest ważna w każdej pracy.

Pan Fotograf w naszym obiektywie.

Fotografowanie to nie tylko „pstryknięcie guzikiem aparatu”, ale przede wszystkim dobranie odpowiedniego światła, właściwej ostrości i czasu naświetlania, kadrowanie obiektu oraz ustawienie modeli.

Zdjęcia wykonane podczas tego spotkania wkładamy do naszego schroniskowego albumu. Wrócimy do nich jeszcze nie raz. Tymczasem ruszamy na następne spotkania z Ludzmi ciekawych zawodów. Kto wie może spotkamy się podczas naszej podróży? :-)

Dziękujemy panu Mariuszowi Kimak za wizytę w naszym Schronisku, przybliżenie nam swojego zawodu i fachowe uwagi odnośnie naszego amatorskiego fotografowania.

E.M :-)