zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym Schronisku.


W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, który pod hasłem „Lepszy internet zależy od Ciebie!” obchodzony był w Polsce 9 lutego, w naszym Schronisku odbył się apel tematyczny dotyczący Cyberprzemocy. Podczas spotkania wychowankowie zapoznali się z rodzajami, specyfiką i skutkami tego zjawiska.

Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii, zalicza się do niej wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.

Akty cyberprzemocy potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę, mogą być osobistą tragedią. Wrzucony do sieci film opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi ofiary już film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić negatywne emocje, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do prób samobójczych.

Charakterystyczną cechą cyberprzemocy, wyróżniającą ją od przemocy tradycyjnej, jest jej ciągłość trwania. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na inne płaszczyzny życia. Ofiara w takiej sytuacji żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotniona.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są użytkownicy.

Gdzie szukać pomocy:

Jeżeli ktoś nęka Cię w Sieci, nabija się z Ciebie, wysyła obraźliwe e-maile, sms’y, zadaje Ci na czacie, w mailu lub przez komunikator jakieś krępujące pytania, wypytuje Cię o prywatne dane, nalega na spotkanie...

Skontaktuj się z zespołem dyzurnet.pl, infolinia Dyżurnetu: 801 615 005

http://dzieckowsieci.fdn.pl/

E.M.