mapa strony   |

"Ludzie ciekawych zawodów"-
FILATELISTA czyli człowiek z lupą.


Zbiór karteczek ze stempelkami, segregatory i starszy pan obowiązkowo z lupą, ślęczący nad stołem - tak wielu osobom kojarzy się filatelistyka. Jak się okazuje - to tylko stereotypy. :-)

W dniu 9 marca 2016 roku mieliśmy okazję obalić mity dotyczące filatelistyki, która w potocznym rozumieniu jest rodzajem hobby polegającym na kolekcjonowaniu walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, kartek pocztowych i kopert FDC. Dzięki wizycie pani Anny Frymus dowiedzieliśmy się, że to hobby może być sposobem na życie i źródłem niemałych dochodów. Rozmowa z naszym Gościem pozwoliła nam pod innym kątem spojrzeć na stare koperty i zniszczone znaczki, które mogą być kopalnią skarbów.

Pani Ania od 15 lat jest pracownikiem Poczty Polskiej, obecnie pełni funkcję Regionalnego Koordynatora ds. Filatelistyki - więc jest fachowcem w tej  nieznanej dla nas dotąd dziedzinie.

Poza historycznymi ciekawostkami dotyczącymi powstawania znaczków, w trakcie zajęć dowiedzieliśmy się o możliwości wydania znaczka okolicznościowego, ba!! nawet takiego z własnym wizerunkiem oraz jak zostać grafikiem komputerowym czy zaprojektować własny znaczek.Okazało się także, że filatelistyka może być nie lada gratką finansową -  handel na aukcjach internetowych kwitnie, powstają strony internetowe i związki skupiające miłośników znaczka.

Mimo, że ludzie uważają filatelistykę za nudne,  staroświeckie hobby a w dzisiejszych czasach gdy wybór rzeczy, które można kolekcjonować jest tak duży…po co zbierać znaczki? Hmmm, można odpowiedzieć przekornie CZEMU NIE?

Dziękujemy serdecznie Poczcie Polskiej za wyrażenie zgody na udział w projekcie. Pani Annie Frymus składamy gorące podziękowania za złożenie wizyty w naszej palcówce, przeprowadzenie zajęć i bardzo serdeczne, otwarte podejście do Naszych Wychowanków. :-) W nagrodę wpisujemy Panią Anię w nasz schroniskowy poczet ludzi ciekawych zawodów. :-)

E.M.