mapa strony   |

"Ludzie ciekawych zawodów"-
KOWAL - między tradycją a nowoczesnością.


W ramach kontynuacji autorskiego projektu preorientacji zawodowej "Ludzie ciekawych zawodów", który od minionego roku jest realizowany w naszym Schronisku, w dniu 27 kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.Muzeum to powstało w 1993 roku. Zajmuje najwyższą kondygnację szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej. Znajduje się w nim ponad 900 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy.

W trakcie wizyty wychowankowie poznali specyfikę pracy kowala, której podstawowym jest obróbka plastyczna metali wykonywana ręcznie bądź za pomocą urządzeń mechanicznych. Współczesny Kowal może wykonywać lub naprawiać elementy pojazdów mechanicznych, przedmioty użytkowane w gospodarstwie rolnym i domowym. Efektem pracy kowala mogą być elementy będące częściami składowymi większych urządzeń mechanicznych. Może także wykonywać metalowe elementy kute oraz przedmioty ozdobne (balustrady schodowe, balkonowe, kraty, ogrodzenia, meble ogrodowe, żyrandole, kinkiety, resory, osie itp.). Wykonując poszczególne prace kowal posiadać dodatkowe uprawnienia spawalnicze, wynikające z przepisów prawa. Wyroby i usługi kowalskie kowal wykonuje według własnego projektu lub korzysta z gotowych projektów dostarczonych przez klienta. Obecnie zawód kowala może być wykonywany w ramach samodzielnie prowadzonej działalności lub na podstawie umowy o pracę.

Praca kowala wymaga uzdolnień technicznych i artystycznych, wyobraźni przestrzennej, twórczego myślenia, a z uwagi na możliwy kontakt z klientami kowal powinien odznaczać się opanowaniem i zrównoważeniem psychicznym. Kowal pracuje w małej grupie pracowniczej. Zawód ten zalicza się do prac ciężkich. Wykonujący ten zawód powinien odznaczać się dużą wytrzymałością na długotrwały wysiłek fizyczny w trudnych. Jest narażony na wdychanie zanieczyszczonego pyłami i gazami powietrza.

Kowale znani są od wieków. Dawniej ludzie tej profesji byli bardzo cenieni i poważani w społeczeństwie. Na pewno praca kowala nie wygląda już tak samo, jak dawniej. Jednak nadal jest to zawód, z którego można się utrzymać. Kowal może zarabiać całkiem nieźle, jeżeli dobrze odnajduje się w swoim fachu, a klienci go cenią. Aby liczyć na dobre zarobki, należy posiadać duże umiejętności. Dzięki doskonałym rzemieślnikom, zawód kowala wraca do łask.

E.M.