mapa strony   |

"Polska Walcząca to nie logo".Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w naszym Schronisku


"Upamiętniaj godnie…"

W dniu 7 sierpnia 2017 roku, niemal tydzień po kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się w naszym Schronisku apel tematyczny dotyczący tego jakże ważnego wydarzenia z historii naszego kraju. Wydarzenie to rozpoczęło się jednak przed samą rocznicą obchodów i na długo zanim społeczność placówki spotkała się na tym niecodziennym apelu. Od ostatnich dni lipca, poprzedzających jak wiadomo samą rocznicę, w naszej scenerii pojawiały się hasła związane z Powstaniem. W rożnych miejscach i o rożnej godzinie pojawiały się kartki z pojedynczymi wyrazami. Początkowo nie było wiadomo kto je zamieszcza i czego konkretnie dotyczą. Oczywiście przynajmniej początkowo, zanim Chłopcy zaczęli kojarzyć hasła takie jak "Bóg", "W", "17:00", "BURZA", "Walka", "Porażka" z rocznicą jaką obchodziliśmy 1 sierpnia. Ale, przyszła rocznica, o 17:00 zawyły syreny, obserwowaliśmy w mediach wydarzenia związane z Powstaniem i w naszym Schronisku pozornie nadal nic się nie wydarzyło. Jednak kartek przybywało i w poniedziałek o godzinie 16:00 wszystko stało się jasne. Sprawcami tego zamieszania byli Piotrek i wychowawczyni z grupy I.

Dlaczego apel zaplanowany został z tygodniowym niemal opóźnieniem? Przypadek, nieumiejętność planowania czy zamierzone działanie organizatorów? Oczywiście, że trzecia podpowiedź jest tą właściwą. Nietrudno bowiem pamiętać o Bohaterach tych 63 dni walki, kiedy media zasypują nas doniesieniami o różnych obchodach rocznicy, wspomnieniach, kiedy obwieszczają to wyjące o 17:00 syreny i odpalane race... Szum medialny kończy się na kolejne 365 dni i przechodnimi do szarej codzienności. Obserwacja tego co dzieje się w naszym społeczeństwie, w kontekście Powstania Warszawskiego  pozwala zauważyć, że popkultura bez wątpienia robi "użytek" z tak tragicznych i doniosłych faktów historycznych naszej Ojczyzny. I to myło meritum naszego apelu tematycznego. Nawiązuje więc do podtytułu "Polska Walcząca to nie logo..."

Przygotowany przez nas apel zawierał najważniejsze fakty dotyczące wybuchu i przebiegu Powstania Warszawskiego. Setnem naszego spotkania było jednak uwrażliwienie Wychowanków na współczesny patriotyzm wyrażany za pomocą symboli związanych
z powstaniem, symboli "Polski Wałczącej".

 W nawiązaniu do Kampanii społecznej pod hasłem "Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie" mającej zwrócić uwagę na niewłaściwe używanie symbolu Polski Walczącej uwrażliwialiśmy naszych Wychowanków na niewłaściwe traktowanie tego i wielu innych symboli narodowych. "Polska Walcząca" pojawia się on coraz częściej na ubraniach, czapkach, zapinkach, torbach, widziałam ją nawet na skarpetkach...i coraz częściej również na różnego rodzaju manifestacjach. Symbol Polski Walczącej wykorzystywany jest zbyt często i nie zawsze w odpowiednim kontekście.

Akcja, z której zaczerpnęliśmy inspirację, powstała we współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu i domu produkcyjnego Film Produkcja. W końcowej części naszego apelu zaprezentowaliśmy film w którym młody mężczyzna wraca z zakupów z pełnymi siatkami. Idąc mówi: "Nie noszę jej idąc do sklepu ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy". Miało to na celu zwrócenie uwagi na to, że ten wyjątkowy symbol nie może być wykorzystywany w sytuacjach, które mają nic wspólnego z symboliką i przesłaniem Polski Walczącej. Zgodnie z zamierzeniami kampanii wyraziliśmy też sprzeciw wobec używania znaku Polski Walczącej w kontekście ulicznej agresji.

Oto spot kampanii społecznej "Polska Walcząca -  upamiętniaj godnie":

https://www.youtube.com/watch?v=BdUdlEuDez8

Pamiętajcie, "Polska Wałcząca" to nie logo, nie marka jak Nike czy Adidas. Polska Walcząca to symbol, wymowny, heroiczny, tragiczny...

Spotkanie zakończyliśmy zachęcaniem do krytycznego patrzenia w oferowane nam przez pop-komercję "produkty", refleksją nad współczesnym patriotyzmem oraz wierszem. "Dziś idę walczyć mamo..."- to co dla nas jest historią, dla tych co zginęli było dniem dzisiejszym, dlatego UPAMIĘTNIAJ GODNIE.

E.M.