mapa strony   |

Praktyczny patriotyzm - prace porządkowe na Cmentarzu Legionistów Polskich w Jastkowie.


Wiele idei i poglądów można wyrażać słowami. Piękne, kwieciste mowy, bogate słownictwo, erudycja. Jednak najwięcej mówią o nas czyny. I to staramy się uświadamiać naszym Wychowankom. Zajęcia praktyczne polegające głównie na naprawach i porządkach grobów poległych Legionistów, jakie prowadzimy już od kilku lat, są tego najlepszym przykładem. Także tego lata, przygotowywaliśmy Cmentarz Legionistów w Jastkowie do mających się tam odbyć uroczystości patriotycznych.

Z pozoru prozaiczna praca naszych Wychowanków jest bardzo ważnym wkładem w pielęgnowanie tego fragmentu naszej polskości. Dla chłopców jest żywą lekcją historii.

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem..." Pięć wieków przed naszą erą Konfucjusz trafił w samo sedno i przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności. My staramy się go używać. Stąd u nas tyle zajęć praktycznych, podczas których przy wspólnej pracy i zwykłej rozmowie stwarzamy naszym Podopiecznym możliwość zrozumienia historii i teraźniejszości.

Prace na Cmentarzu Legionistów Polskich są jednym z elementów współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz metodą kształtowania pozytywnego patriotyzmu wśród naszych Wychowanków. Wywieszanie flag, płacenie podatków, uczestnictwo w manifestacjach, głosowanie w wyborach - jak być patriotą w czasach, gdy nie ma wojen, ani zaborów? Czasem wystarczy kilka godzin, sprzęt ogrodniczy i szczere chęci. Praktyczny patriotyzm w prostych czynach ma ogromne znaczenie dla przeszłości i przyszłości naszego narodu.

E.M/P.J/T.P.