mapa strony   |

Martwa natura-konkurs.
Cykliczne warsztaty plastyczne z Uczniami Liceum Plastycznego

im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.


3 października 2017 roku, kolejny już raz gościliśmy uzdolnionych artystycznie Gości Tego dnia odbyły się cykliczne warsztaty plastyczne, tradycyjnie już organizowane przy współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Tym razem, zaprosiliśmy uczniów do udziału w konkursie pt "Martwa natura" Oczywiście, konkurs był tylko pretekstem do wspaniałej wspólnej zabawy i wspólnego grillowania, które z powodu niesprzyjającej pogody przy wsparciu naszej kochanej pani Kucharki, odbyło się w budynku.

Nasi Goście- LO Plastyczne, jest godnym spadkobiercą ponad stuletniej tradycji szkolnictwa artystycznego w Nałęczowie. Szkoła istnieje od 114 lat! Jest ponadgimnazjalą szkołą prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Uczniowie mogą uzyskać dyplom z wybranej przez siebie specjalizacji: meblarstwo artystyczne lub projektowanie zabawek oraz mogą przystąpić do egzaminu maturalnego. Od wielu lat organizowane są liczne wystawy prezentujące dorobek artystyczny uczniów, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Cykliczne zajęcia maja dla naszej placówki specyficzny wymiar. Plastyka jest bowiem najczęściej wykorzystywana w procesie arteterapii.Korzysta z najróżniejszych, niekonwencjonalnych technik plastycznych. Pełni wiele funkcji, z których najważniejszą zdaje się być możliwość formułowania swojej wypowiedzi w sposób niewerbalny, a tym samym bezpieczny dla naszych podopiecznych. Wartość terapeutyczna plastykoterapii tkwi jednak nie w produkcie finalnym aktu twórczego, ale w procesie tworzenia. Najważniejszy jest proces twórczego myślenia i samodzielnego odkrywania własnych możliwości. Uczestnik zajęć poprzez twórczość abstrakcyjną, czyli swój świat wyobraźni, ma okazję do wyrażania siebie, tego co czuje. W ten sposób przygotowuje się do współdziałania, zacieśniania kontaktów z innymi ludźmi i do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Często więc praca artystyczna staje się pretekstem do rozmów i dyskusji wokół tematu, który wyłania. W naszym przypadku daje chłopcom możliwość nawiązania pozytywnych relacji rówieśniczych, uczy komunikacji i współpracy.

Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Liceum za wyrażenie zgody na udział uczniów w naszej inicjatywie, Uczniom Liceum za przyjęcie naszego zaproszenia i jego fantastyczną atmosferę.

Pani Klaudii Chyła i Panu Henrykowi Widelskiemu za pomoc w organizacji spotkania

Do następnego artystycznego spotkania w Dominowie!

Foto A.Ch.

E.M.