mapa strony   |

Co czwarty z nas


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy 10 października. Skalę przemilczenia problemu chorób psychicznych uświadamiamy sobie, gdy dowiadujemy się, że zmaga się z nimi aż 450 milionów ludzi na całym świecie.

W ramach obchodów Światowego Dnia  Zdrowia Psychicznego w grupie pierwszej odbyły się zajęcia wychowawcze pt. „Gdy choruje dusza. . „. Podczas zajęć szukaliśmy  odpowiedzi na ważne pytania:
Co sprawia, że osoby chorujące spotykają się z akceptacją albo odrzuceniem? Za pomocą materiałów filmowych  oddano głos osobom wykluczonym z powodu choroby, takiej jak każda inna – depresji, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej. 

           

Celami szczegółowymi zajęć było:

- ukazanie różnorodnych form radzenia sobie z własnymi emocjami,

- rozwijanie umiejętności współodczuwania,

- dostarczanie informacji na temat chorób psychicznych,

- zapoznanie ze sposobami dbania o własne zdrowie psychiczne,

- kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji

- zwiększenie wrażliwości na odczucia i problemy innych.

 

Preferowane rodzaje aktywności wychowanków to:

  • emocjonalna - jako motywacja i przeżywanie,
  • intelektualna - jako myślenie
  • sensomotoryczna – jako przestrzeganie i działanie,
  • werbalna – jako wypowiadanie swoich myśli.

 

Jednym z zadań jakie postawiono przed wychowankami było narysowanie portretu osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne.

Powstałe prace stały się pretekstem do dyskusji na temat postrzegania chorych i zaburzonych psychicznie przez otoczenie, ich sytuacji w społeczeństwie oraz stereotypów za pomocą których etykietujemy osoby dotknięte „chorobami duszy”. Zwrócono też uwagę na przeżycia osób chorych, za pomocą spotów Kampanii Społecznych  oraz symulacji dźwiękowych wychowankowie mogli  wczuć się w emocjei wsłuchać w  stany psychiczne.


Ważnym punktem  zajęć było omówienie higieny własnego zdrowia psychicznego jako elementu profilaktyki. Każdy w wychowanków zobrazował swoje hobby bądź zainteresowania, których rozwijanie pozwala mu przetrwać trudne chwile, poprawia nastrój, odpędza chandrę i smutek

Statystyki pokazują, iż ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku.
 Kampania społeczna „Co czwarty z nas" ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.Jest to pierwsza w Polsce kampania o zasięgu ogólnokrajowym organizowana w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od wielu lat rośnie liczba osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne
i zaburzenia zachowań. Kampania ma sprzyjać również rozwianiu mitów związanych ze zdrowiem psychicznym oraz przeciwstawiać się stereotypowemu, negatywnemu wizerunkowi osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

            Działania informacyjno-edukacyjne służą poszerzaniu wiedzy i zwiększaniu świadomości społecznej związanej z chorobami psychicznymi. Nie można pozwolić na to by tego typu problemy zdrowotne były marginalizowane, tym bardziej, że jak mówi hasło kampanii "Co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym".

E.M.