mapa strony   |

Nie święci garnki lepią.


Minęło już kilka miesięcy od spotkania z Panem Piotrem Skibą -  nauczycielem należącym do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Który odwiedził naszą placówkę aby poprowadzić ciekawe zajęcia garncarskie i  przekazać nam cząstkę swojej ogromnej wiedzy o ceramice.

Poza kilkoma praktycznymi radami przydatnymi dla początkujących adeptów garncarstwa Pan Piotr pozostawił w naszych murach coś jeszcze. Jest to pasja do tworzenia rzeczy niezwykłych, ciekawych i niepowtarzalnych z bryły szarej i niekształtnej gliny.

Wykorzystując porady mistrza oraz zapał uczniów do pracy zorganizowaliśmy w Warsztatach Szkolnych małą pracownię garncarską i rozpoczęliśmy niezwykłą przygodę ze „sztuką pięciu żywiołów”. Pierwsze kroki nie były proste, więc nie obyło się bez żartów i uśmiechów. Praca z gliną na kole to wspaniała okazja do poznania samego siebie. Kształtowanie naczyń uczy wytrwałości i cierpliwości. Wymaga wyczucia i jest dużym wyzwaniem dla młodego człowieka, zwłaszcza wtedy gdy zamiast smukłego dzbanuszka na kwiatki rezultatem pracy jest uszaty placek.

Pierwsze próby naszych uczniów wyglądały nieco niezdarnie, ale powoli wyłaniały się z nich piękne prace które po wypaleniu w piecu możemy Państwu zaprezentować na kilku fotografiach. Przedstawiają one naczynia wykonane przez uczniów ZSZ i Gimnazjum w Dominowie jako świąteczne prezenty bożonarodzeniowe.

Serdecznie pozdrawiamy Pana Piotra oraz wszystkich uczestników warsztatów garncarskich organizowanych w naszej Placówce.

 

-ap-