mapa strony   |

Ocalić od zapomnienia.


Uczniowie  ZSZ w Dominowie już kolejny raz uczestniczą w naprawie uszkodzonych krzyży upamiętniających ofiary bitwy pod Jastkowem. To forma współpracy ze środowiskiem lokalnym, a jednocześnie wspaniała lekcja historii i możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych poza terenem Placówki.

Cmentarz Legionistów Polskich powstał  tuż po bitwie stoczonej pod Jastkowem (lipiec - sierpień 1915)  w której udział brała I brygada Legionów Polskich i IV pułk piechoty Legionów Polskich pod dowództwem bryg. Józefa Piłsudskiego i ppłk. Bolesława Roja. Starcie  pod Jastkowem to wynik pościgu prowadzonego za wojskami Rosyjskimi przez 106 austriacką Dywizję Piechoty wespół z Legionistami Polskimi.

Zwycięstwo w bitwie okupione zostało ciężkimi stratami ze strony Legionistów dla których dodatkowym problemem była świadomość walki z rodakami wcielonymi do jednego z pułków syberyjskich, którzy śpiewali dla dodania sobie otuchy „Jeszcze Polska nie zginęła” Losy bitwy Pod Jastkowem  zdają się więc potwierdzać  dramatyczną sytuację Polaków walczących na różnych frontach I wojny światowej...

Od czasów powstania cmentarza minęło ponad sto lat nic więc dziwnego że niektóre ze znajdujących się tam krzyży stoją pochylone, nieco nadgryzione zębem czasu.  Od kilku lat wychowawcy, nauczyciele warsztatów i wychowankowie SdN, wspólnie  organizują akcję mającą na celu przywrócenie dawnej świetności temu miejscu pamięci narodowej.

W tym roku szkolnym zajęliśmy się dwoma krzyżami uszkodzonymi w skutek  działania erozji w sposób uniemożliwiających ich reperację.  Za pomocą zastosowania technik odlewniczych powstały wierne kopie znajdujących się na cmentarzu nagrobków.

W pracowni stolarskiej uczniowie przygotowali specjalną formę.

W pracowni tynkarskiej sporządzono silikonowe elementy odzwierciedlające napisy.

W pracowni murarskiej przygotowano zbrojenie wzmacniające całą konstrukcję. Która po zalaniu i zastygnięciu została zamontowana na swoim miejscu.

Być może również Wy, szanowni czytelnicy, znajdziecie w trakcie swych wakacyjnych wędrówek, wolną chwilę. By złożyć hołd żołnierzom walczącym o Polskę Niepodległą.

 

-- ap --